در حوالی این روزها ...
[ احوالپرسی با شهرام درخشان ]

امیر حسین ثنائی

"ممنون از احوالپرسی شما. حالم خوب است ..."؛ و وقتی می گویم که چه قدر خوب که حالتان خوب است، می گوید:" من همیشه خدا را شاکرم برای همه چیز ... ." شهرام درخشان در دومین جشن سینمای مستند با فیلم بر کرانه های پارس حضور داشت و در سه بخش بهترین کارگردانی، پژوهش و تهیه کنندگی نامزد دریافت تندیس جشنواره بود. مستند برکرانه های پارس، به خلیج فارس می پردازد و سیر تاریخی رویداد های آن را مرور می کند و در دومین جشنواره ی سینما حقیقت نیز در بخش مسابقه به نمایش در خواهد آمد.
درخشان این روزها در حال تولید فیلمی است با نام مردمی که همه چیزِ، همه چیزِ، همه چیز دارند. فیلمی که کپی برداری فرهنگی و هنری کشورهای خلیج فارس از نمادهای فرهنگی هنری ایران را بررسی می کند و مشخصا به معماری ایرانی مورد استفاده در کشور امارات می پردازد. او درباره ی این که چرا این موضوع را انتخاب کرده می گوید:"موضوع این فیلم بسیار خاص و درباره ی نداشتن هویت فرهنگی در کشورهای عربی است؛ چرا که در کشورهای عربی، معماری و فرهنگ ایران را به عنوان فرهنگ خود جا زده اند و حتی توسط ایرانی ها، معماری سنتی ما در آن جا گسترش یافته است. متاسفانه مدت هاست که می شنویم کشورهای دیگر، بسیاری از مفاخر، هنرمندان و دانشمندان ما را به نام خود تصاحب و مصادره کرده اند؛ و متاسفانه ما و مسئولین ما نیز نه این مسائل را پیگیری می کنند و نه بازتاب می دهند. اگر حتی به عنوان یک توریست ساده به کشور امارات بروید، این مسئله جلب توجه می کند و می بینید که تا چه اندازه از معماری ایرانی بهره برده اند. در صورتی که امارات کشور جوانی است و بدون سابقه ی تاریخ معماری؛ این تلاش، نبوغ و مرارت معماران ایرانی است که در هزاره ها به آن رسیده اند و حالا آنها از آن به نام خودشان استفاده می کنند. در حال حاضر دردناک است که عوامل مختلفی دست به دست هم داده اند تا هویت و تاریخ ما در حال تکه تکه شدن باشد. ساخت فیلم هایی در این ارتباط بضاعت من فیلمساز است و من در همین حد مقدورم که به این معضل فرهنگی واکنش نشان بدهم."
کارگردان فیلم هایی چون: گنبد سوم، خانه ام روی تپه هاست، یکی داستان پر آب چشم و ... ۴ ماه را به تحقیقات فیلم گذرانده و حالا " تقریبا نیمی از تصویر برداری فیلم تاکنون انجام شده و مابقی نیز ادامه دارد." درخشان این روزها همزمان با تصویربرداری، در حال انجام تحقیق فیلمی درباره ی بیماری آسم است تا تولیدش را به زودی آغاز کند.

این گفت و گو ابتدا در سایت پیک مستند منتشر شده است.

منبع: رای بُن مستند | تاريخ: 1387/07/20
 | فهرست مطالب ابتدای صفحه | 
به گروه فيس بوک ما بپيونديد