در حوالی این روزها ...
[ احوالپرسی با محمد سعید محصصی ]

امیر حسین ثنائی

محمد سعید محصصی سال هاست که درباره ی سینمای مستند می نویسد و همین طور فیلم می سازد. او به زودی تصویربرداری دو فیلم را آغاز خواهد کرد:"طرحی بود که سال ها بر روی آن کار کرده ام و درباره ی آن با شبکه ی اصفهان صحبت کردم؛ که پس از مدتی طولانی مورد تصویب قرار گرفت؛ ولی از نظر مالی در حد انتظار من نبود و باعث شد که نهایتا طرح را به مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ارائه کنم. اوائل شهریور بعد از ماه ها انتظار، این طرح با برآورد قابل تحملی برای من، تصویب شد. طرح و سناریو درباره ی اصفهان است با دیدگاه، تجربه ها و نگاه من به شهرسازی، روابط شهری، معماری و ... . در حال حاضر منتظر دریافت قسط اولم هستم تا کار را هر چه زودتر شروع کنم. برای این کار فیلمنامه ی کاملی نوشته ام و در همین مدت هم دوباره آن را بازنگری و بازنویسی کرده ام."
کارگردان فیلم هایی چون: سایه فلز، برترین گوهر، قطره اشکی در کویر، قصه ما، سنگ آهن اراده و ... طرح دیگرش را نیز در ارتباط با مجتمع فولاد مبارکه ی اصفهان و کارمندان آن خواهد ساخت:"سال ها پیش برای فولاد مبارکه مستندی ساختم به نام شغل؛ درباره ی استخدام افراد تازه ای که می خواهند به کارخانه وارد شوند. بعد از آن طرحی را پیشنهاد دادم درباره ی افرادی که در مدت دو سه سال آینده بازنشسته خواهند شد؛ بازنشستگی برهه ای مهم از زندگی افراد است که دوران نویی را برایشان به وجود می آورد و تاثیرات مختلفی را بر جای می گذارد. به همین بهانه، ما بعد از تکمیل تحقیقات میدانی و انتخاب چند شخصیت از اقشار مختلف پرسنلی، با آنان همراه خواهیم شد تا دنیای کار، شخصی و خانوادگی شان را تا مرز بازنشستگی دنبال کنیم. این کار هم در حال حاضر مرحله ی تحقیق و نوشتن فیلمنامه اش با هم پیش می رود."
محصصی که داستان کوتاه و فیلمنامه ی بلند داستانی نیز نوشته، خاطرات آغاز نوشتن درباره ی سینمای مستند را اینگونه مرور می کند:" از سال ۶۲ به عنوان منتقد همکاری ام را به طور جدی با مجله ی فیلم شروع کردم؛ از سال ۶۳ هم نگاهم به مستند جدی تر شد و گاه گاه اگر مستندی نظرم را می گرفت، درباره اش می نوشتم. اما در زمستان سال ۶۶ و در اوج موشک باران های تهران من درباره ی سریال مستند"۵میلیون انسان"برای مجله ی فیلم مطلبی نوشتم که چاپ شد. به همین بهانه، هوشنگ گلمکانی نامه ای برایم نوشت که این نوشته ها را ادامه بده. تا آن زمان هم هیچکس درباره ی فیلم مستند چیزی نمی نوشت؛ از همان زمان بیشتر بر روی نوشتن درباره ی مستند متمرکز شدم و با مجله ها و روزنامه ها و کتاب های مختلفی مطلب نوشتم."
محصصی درباره ی این که چرا در تمامی این سال ها و حتی در حال حاضر کمتر در رسانه ها با نقد و نوشته هایی در ارتباط با سینمای مستند روبروییم، می گوید:"چرایی اش تا حدود بسیاری مشخص است؛ همچنان خود فیلم مستند و نمایشش از اقبال خوبی برخوردار نیست و بدنه ی سینمایی کشور و تلویزیون این امکان و فرصت را نمی دهد. طبیعتا هر چقدر فضای مستند تنگ تر باشد، نقد و یادداشت هم کمتر به چاپ می رسد. ولی در حال حاضر با توجه به حجم بسیار تولید فیلم و مجموعه های مستند و نمایش آنها در کانون های فیلم و مراکز مختلف فرهنگی و هنری، نقد هم تا حدودی بیشتر شده و حالا افراد ناشناس دیگری هم در این رابطه می نویسند و من فضا را تا حدودی مثبت می بینم."

این گفت و گو ابتدا در سایت پیک مستند منتشر شده است.

منبع: رای بُن مستند | تاريخ: 1387/11/01
 | فهرست مطالب ابتدای صفحه | 
به گروه فيس بوک ما بپيونديد