" این فیلم نیست" در جشنواره‌ی کن


فیلم مستند داستانی این فیلم نیست ساخته‌ی مشترک مجتبی میرتهماسب و جعفر پناهی در جشنواره‌ی کن به نمایش در می‌آید. این فیلم در آخرین روزهای گزینش فیلم برای نمایش ویژه در روز ۳۰ اردیبهشت ماه (۲۰ مه) در بخش رسمی جشنواره‌ی کن برگزیده شد. میرتهماسب و پناهی تلاش می‌کنند تا از طریق به تصویر کشیدن یک روز از زندگی جعفر پناهی، شرایط امروز سینمای ایران را نشان دهند. همچنین فیلم به امید دیدار ساخته‌ی محمد رسول‌اف نیز در بخش نوعی نگاه شصت و چهارمین جشنواره‌ی جهانی کن به نمایش در می‌آید. میرتهماسب و پناهی در یادداشتی که برای جشنواره‌ی کن منتشر شده است، نوشته‌اند:
تمام مشکلات ما، سرمایه‌ی ماست. درک این تناقض امیدبخش ما را وا داشت تا مقهور نشویم و ادامه دهیم. چرا که بر این باوریم هر جای جهان که باشیم با مشکلاتی شدید یا خفیف مواجه خواهیم بود؛ اما وظیفه‌ی خود می‌دانیم که مغلوب شرایط نشویم و به راه‌حل‌ها فکر کنیم. (واقعیت) زنده بودن ما و (خیال) زنده نگه‌داشتن سینما انگیزه‌ای شد برای گذر از محدودیت‌های موجود در سینمای ایران. امکانات کنونی سینما ما را به این یقین رسانده است که امروزه اگر فیلم‌سازی نتواند فیلم بسازد، تنها و تنها خودش مقصر است. چرا که ذات کاشفانه‌ی هنر نه تنها راه غلبه‌ی هنرمند بر مشکلات را هموار می‌کند بلکه در فرآیند خلاقیت هر محدودیتی را تبدیل به موضوع اثر می‌کند. واقعیت ناهنجاری که امروز بر سینما و سینماگران ایران حاکم است ما را بر آن داشت چشم بر این واقعیت (هر چند گذرا) نبندیم و بخش‌هایی از آن را که در ما منعکس بود به تصویر بکشیم.
شصت و چهارمین دوره‌ی جشنواره‌ی جهانی کن امسال از ۲۲ اردیبهشت ماه تا ۱ خردادماه (۱۲ تا ۲۲ ماه مه) در شهر کن فرانسه کار خود را آغاز خواهد کرد.

 

منبع: رای ُبن مستند | تاريخ: 1390/02/19
 | فهرست مطالب ابتدای صفحه | 
به گروه فيس بوک ما بپيونديد