نسل ما دیگر افرادی چون"دهخدا"را نخواهد دید
با برگزیدگان دومین دوره جایزه کتاب سال سینما


"رخساره قائم مقامی"، مولف برگزیده ی دومین دوره ی کتاب سال سینما، "فرهنگ پژوهش"را در کشور مغفول دانست و افزود:"نسل ما دیگر قهرمانان و پژوهشگرانی چون دهخدا را نخواهد دید." قائم مقامی با بیان این مطلب گفت:" برای تالیف و پژوهش در کشور، توجیه اقتصادی وجود ندارد و به تحقیق و زحمت چند ساله ی نویسندگان اهمیتی داده نمی شود."به گفته ی وی، فرهنگ پژوهش در کشور مغفول مانده و برخی آثار تالیفی به سوی"سمبل کاری"پیش می روند در حالی که این حوزه بسیار پر زحمت و وقت گیر است. به باور او، تصویر درستی از پژوهش در کشور وجود ندارد و نسل امروز دیگر پژوهشگران و قهرمانانی چون دهخدا را نخواهد دید.
به گفته ی قائم مقامی، آمار کتابخوانی در کشور مطلوب نیست و سیستم آموزشی، افراد را کتابخوان و پژوهش گر بار نمی آورد در واقع کتابخوانی - آن گونه که باید- درکشور گسترش پیدا نکرده است. وی در ادامه درباره ی کتاب "انیمشین مستند، شیوه بیانی تازه" که در دومین دوره ی کتاب سال سینما کتاب برگزیده ی بخش تالیف شناخته شد، تصریح کرد:" این کتاب پایان نامه ی مقطع فوق لیسانس من بود و به شیوه ی جدیدی درباره ی فیلم" مستند- انیمیشن"یا" انیمیشن- مستند" نوشته شده است." قائم مقامی ادامه داد:"علاقه ی من به مستند به ویژه "مستند پرتره"باعث شد سراغ سینما بروم، چون همیشه فکر می کردم باید مستندی بسازم که بتوان در آن از انیمیشن استفاده کرد. در عین حال، این ایده را بکر و از آن خودم می دانستم. تا زمانی که در جشنواره ی پویانمایی سال ۱۳۸۳، که در کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان برگزار شد، "جیلیان لیسی"فیلمساز و پژوهشگر، درباره ی همین موضوع سخنرانی کرد. در آن جشنواره بود که متوجه شدم تلفیق انیمیشن و مستند اختراع من نیست و از مدت ها پیش وجود داشته است."جیلیان لیسی"باعث آشنایی من با بسیاری از محققان این رشته و مقالاتی که در این زمینه هنری وجود داشت، شد." 
قائم مقامی برای پایان نامه ی خود دو سال و برای تکمیل آن به عنوان یک کتاب مستقل یکسال وقت صرف کرده است. او در این باره می گوید:"مقالاتی که از سرتاسر جهان به دستم رسیدند به زبان لاتین و از کشورهای مختلف چون استرالیا، آمریکا و انگلستان بودند؛ این مقالات را ترجمه و از آن ها فیش برداری کردم. کتاب در مراحل پایانی نگارش بود که "فاطمه حسینی شکیب" که پایان نامه ی دکترای مطالعات انیمیشن خود را در انگلستان با عنوان"رئالیسم در آثار اولیه کمپانی آردمن" ارائه می کرد، منابع آکادمیک و تحقیقات خود و حتی پیش نویس کارهایش را برای من ارسال کرد که این اتفاق باعث بالا رفتن سطح کیفی کتاب شد."او در پاسخ به پرسشی مبنی بر کمبود کتاب های تالیفی در حوزه سینما گفت:"بودجه ی ساختن فیلم به راحتی در اختیار هنرمندان سینما قرار می گیرد، فیلم سینمایی نیز مخاطبان زیادی دارد و ساخت آن هم وقت زیادی از فیلمساز نمی گیرد. از این رو، سینماگران وقت خود را برای نوشتن یک کتاب تالیفی یا تحقیق و پژوهش کتاب های سینمایی که مخاطب چندان و هزینه کمی ندارد، صرف نمی کنند." قائم مقامی برگزاری جشن کتاب سال سینما را مفید ارزیابی کرد و افزود:" این جشن اتفاق خوبی است، امیدوارم متوقف نشود." او همچنین از انتشارات "مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی" برای چاپ این اثر تشکر کرد.

 

منبع: خبرگزاری کتاب  | تاريخ: 1388/03/21
 | فهرست مطالب ابتدای صفحه | 
به گروه فيس بوک ما بپيونديد