تماشاگران؛ سرمایه‌گذارن اصلی مستند


فیلم مستند شش قرن و شش سال به کارگردانی مجتبی میرتهماسب که تلاش شش ساله یک گروه موسیقی‌دان برای بازیابی و بازخوانی تصیف‌های منسوب به عبدالقادر مراغی به نمایش در می‌آید. این فیلم درباره گروهی موسیقی‌دان است که تلاشی را آغاز می‌کنند تا تصنیف‌های منسوب به «عبدالقادر مراغی»، برجسته‌ترین موسیقی‌دان، نظریه پرداز، نویسنده و شاعرِ ششصد سال پیش را به استناد کتاب‌ها و رسالات کُهن و از لابه لای تاریخ و فرهنگ ایران بازیابی و بازخوانی کنند. این گروه پس از شش سال کنکاش و تلاش و تمرین موفق می‌شود آثاری که قرن‌ها پیش از ایران به ترکیه نقل مکان کرده بودند را برای اولین بار ضبط و منتشر کند.
به گفته میرتهماسب، در این فیلم پا به پای این موسیقیدان‌ها شاهد کشف دوباره‌ی ملودی‌ها، ریتم‌ها و فرم‌های فراموش شده‌ی موسیقی ایران خواهیم بود. آثاری ناشنیده که ریشه‌های موسیقی ایرانی را تا شش قرن به عقب می‌برد و عمیق‌تر می‌کند.
کارگردان این فیلم مستند یادآور شد: "ساخت و پژوهش این فیلم شش سال طول کشیده است. به طور کلی موضوع فیلم پژوهشی است که برای ساختن آن کتاب‌های زیادی خوانده شده و اطلاعات جانبی به دست آمده است تا به آثار اصلی مراغی برسیم." این فیلم سومین فیلمی است که این کارگردان با موضوع موسیقی ساخته است و می‌گوید: "موسیقی یکی از فضاهایی است که با آن درگیر هستم و به دلیل ارتباطاتی که در این عرصه دارم، این موضوع برایم اهمیت دارد."
میرتهماسب که خود تهیه کننده این کار است معقتد است: «"اصولا معتقد نیستم راه حل فیلمسازی این است که پولی از جایی بگیرم و فیلم بسازم؛ بلکه بر این باور هستم که فیلم از طریق تماشاگر، چرخه اقتصادی‌اش کامل می‌شود. در ممکلت ما عادت کرده‌اند که یک عده پول دولت را بگیرند و بودجه‌ای بیاید و فیلمی ساخته شود، من اصولا خود را درگیر این کار‌ها نمی‌کنم. شخصا معتقدم که مهم‌ترین سرمایه‌گذار فیلم مستند تماشاگران هستند."

 

منبع: سایت جشنواره فجر | تاريخ: 1392/11/09
 | فهرست مطالب ابتدای صفحه | 
به گروه فيس بوک ما بپيونديد