اختصاصی: رونمایی از پوستر فیلم مستند "شش قرن و شش سال"


از پوستر فیلم مستند شش قرن و شش سال به کارگردانی و تهیه کنندگی مجتبی میرتهماسب که در بخش مسابقه فیلم‌های مستند سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر حضور دارد، رونمایی شد.
پوستر این فیلم را محمد زمانی طراحی کرده است. زمانی درباره طراحی پوستر این مستند می‌گوید: "پوستر فیلم همچون کبریتی است که آن را تنها یکبار می‌توان روشن کرد. آتشی است که‌ گاه می‌سوزاند، ‌گاه گرما می‌بخشد. پوستر فیلم شش قرن و شش سال ساخته‌ی مجتبی میرتهماسب اما، کبریتی است که افروختنش شجاعت بیشتری می‌خواهد؛ چرا که پای سفر با ماشین زمانی در میان است که می‌کوشد مخاطبش را شش قرن در حافظه‌ی موسیقایی‌اش جابه جا کند. از این رو پوستر چنین اثری، باید آستانه‌ای باشد که مخاطب را برای گام نهادن به عمق جهان رنگ و آهنگ فیلم آماده سازد. به همین جهت تلاش شد که در پوستر از عناصر و المان‌های بصری هم سو با معنای فیلم استفاده شود تا از پوستر؛ دعوت نامه‌ی شایسته‌ای پدید آید که خارج خوانی نکرده و در خدمت جهان موزون فیلم باشد. اینکه چه کردیم و چه نتیجه خواهد داد چیزی است که مخاطب به ما خواهد گفت."
در خلاصه موضوع این مستند آمده است: "گروهی موسیقی‌دان تلاشی را آغاز می‌کنند تا تصنیف‌های منسوب به «عبدالقادر مراغی»، برجسته‌ترین موسیقی‌دان، نظریه‌پرداز، نویسنده و شاعرِ ششصد سال پیش را به استناد کتاب‌ها و رسالات کُهن و از لابه‌لای تاریخ و فرهنگ ایران بازیابی و بازخوانی کنند. این گروه پس از شش سال کنکاش و تلاش و تمرین موفق می‌شود آثاری که قرن‌ها پیش از ایران به ترکیه نقل مکان کرده بودند را برای اولین بار ضبط و منتشر کند. در این فیلم پا به پای این موسیقیدان‌ها شاهد کشف دوباره‌ی ملودی‌ها، ریتم‌ها و فرم‌های فراموش‌شده‌ی موسیقی ایران خواهیم بود. آثاری ناشنیده که ریشه‌های موسیقی ایرانی را تا شش قرن به عقب می‌برد و عمیق‌تر می‌کند."
عوامل این مستند ۸۲ دقیقه‌ای که برای اولین بار در جشنواره فیلم فجر به نمایش عمومی در می‌آید عبارتند از: پژوهش، نگارش و کارگردانی: مجتبی میرتهماسب، تدوین صدا و تصویر: ژیلا ایپکچی، تصویربرداران: مجتبی میرتهماسب، ارسطو گیوی (بخش ترکیه)، صدابردار: مازیار شیخ‌محبوبی، صداگذاری و ترکیب صدا‌ها: امیرحسین قاسمی، دستیاران کارگردان: مجید بهرامی، محمد زمانی، تصحیح رنگ و نور: کامران سحرخیز، دستیار تصحیح رنگ و نور: فرهاد قدسی، دستیاران صدابردار: شهاب رضایی، فرید پیرایش، علی اسکندرزاده، محمود کاشانی، سعید حسین‌پور، مهدی ابراهیم‌زاده، امیرحسین حسینی، دستیار صداگذاری: زهره علی‌اکبری، عکس: امیر نیکنام پیرزاد، علی‌اکبر شیرژیان، با حضور گروه عبدالقادر مراغی: استاد محمدرضا درویشی، همایون شجریان، نگار بوبان، ساناز نخجوانی، علی صمدپور، سیروس جمالی، آرش شهریاری، سیامک جهانگیری، بهزاد میرزایی، سامر حبیبی، احسان ذبیحی‌فر و استاد محمدرضا شجریان و... مشاور رسانه‌ای: امیرحسین ثنائی، سرمایه‌گذاران: مجتبی میرتهماسب، محسن صمدبیک، تهیه‌کننده: مجتبی میرتهماسب، ۱۳۹۲ – ۸۲ دقیقه.

 

منبع: رای بن مستند | تاريخ: 1392/11/22
 | فهرست مطالب ابتدای صفحه | 
به گروه فيس بوک ما بپيونديد