هیات مدیره‌ی انجمن مستندسازان خواستار دیداری با معاون سینمایی شد


برای توضیح سیاست‌های رکودی کنونی در عرصه‏ی سینمای مستند ایران و ارائه‏ی برخی راه حل‌ها برای رفع آن‌ها؛ هیات مدیره‏ی انجمن مستندسازان سینمای ایران در نامه‌ای خطاب به شمقدری خواستار دیدار با این مدیر سینمایی شد. در متن این نامه خطاب به معاون سینمایی آمده است:

معاون محترم امور سینمائی، سمعی و بصری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی
با سلام

مدیر مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در تاریخ ‌٢١ آذر ماه اعلام کرد بر اساس سیاست شما "به برگزیدگانی که درمراسم اختتامیه‏ی جشنواره‌ها حاضر نمی‌شوند جوایزشان داده نشود، مگر آنکه از قبل هماهنگ شود و برای آن‌ها سفری پیش آید یا عذر موجهی داشته باشند". و اضافه کردند در مورد "محمد شیروانی" هم همین کار انجام شد. یعنی جایزه‌ای را که هیئت داوران به عنوان فیلم بر‌تر به ایشان دادند، مدیریت مرکز به خواسته‏ی شما به ایشان نداده است و خود را به عنوان مجری سیاست شما اعلام کرده است.
پیش از هر داوری، انتظار می‌رفت چنین سیاست منحصر به فردی از پیش در آئین‌نامه جشنواره اعلام می‌شد تا تهیه‌کننده و کارگردان هر فیلم با اطلاع از این موضوع برای شرکت درجشنواره تصمیم می‌گرفت. اما پیامد مهم‌تر مصاحبه‏ی آقای آقامحمدیان آن است که مرکز گسترش فاقد "مدیر" و در اصل "مجری" سیاست‌های شماست. چنین موضوعی حتی اگر عمومیت هم نداشته باشد، چون مدیر مرکز روشن نمی‌کند در کدام بخش مجری سیاست‌های شما و در کدام بخش خود سیاست‌گذار است، سینمای مستند ایران را، که به اندازه‏ی کافی از سوء سیاست‌ها نابسامان شده است، نابسامان‌تر می‌کند.
همچنان که هیئت مدیره انجمن مستندسازان - در تاریخ ‌٨٩/۶/٣١ با آقای شفیع آقا محمدیان - و گروه همراه – نشستی برگزار کرد و درباره‏ی برخی سیاست‌های موثر در سینمای مستند و رابطه انجمن و مرکز به توافقاتی دست یافت؛ اما زمانی نگذشت که ایشان به هیچ یک از قرار‌ها عمل نکرد و در مواردی حتی برخلاف قول و قرار‌ها عمل کرد. اکنون با اعلام مدیر مرکز گسترش به عنوان مجری سیاست‌های جنابعالی و با توجه به فقدان سیاست‌های روشن در دفترچه‏ی سیاست‌های منتشره از سوی شما (در فروردین ماه ‌١٣٨٩)، انجمن مستندسازان خواستار دیدار و گفت‌و‌گو با جنابعالی برای توضیح سیاست‌های رکودی کنونی در عرصه سینمای مستند ایران و ارائه‏ی برخی راه حل‌ها برای رفع آن‌ها است.

 

منبع: رای ُبن مستند | تاريخ: 1389/10/15
 | فهرست مطالب ابتدای صفحه | 
به گروه فيس بوک ما بپيونديد