چهل سال دهه‌ی چهل

اریک هابزبام، مورخ نامدار انگلیسی، معتقد است قرن نوزدهم از سال ۱۸۰۰ شروع نشد، از ۱۷۸۹ (انقلاب کبیر فرانسه) آغاز شد و در سال ۱۹۰۰ نیز خاتمه نیافت، بلکه در ۱۹۱۴ (آغاز جنگ جهانی اول) پایان گرفت. وضعیت فیلم مستندِ دهه‌ی چهل ایران بی‌شباهت به صورتبندی هابزبام نیست.

ادامه در ومستند بخش اول و دوم

تاريخ: 1390/07/06
حکایت همچنان باقی است
در باب انتخاب فیلم‌های مستند جشن سینما

یک مشکل مهم انتخاب فیلم‌های مستند جشن سینما نحوه‌ی جمع شدن هیات انتخاب است: دو نفر از انجمن مستندسازان، دو نفر از انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند و سه نفر از سوی هیات مدیره‌ی خانه‌ی سینما. نگاه‌ها و توجهات این سه طرف ماجرا اغلب متفاوت و جدا از هم یا لااقل بی‌ارتباط با هم است و...

ادامه در ومستند

تاريخ: 1390/05/25
مستند موسیقی
یک پرونده درباره‌ی فیلم مستند و موسیقی

مستند موسیقی یا Rocumentary جزء محبوب‌ترین و پرطرفدار‌ترین فیلم‌های مستندی است که در دنیا ساخته می‌شوند. جشنواره‌های فیلم مستند زیادی در دنیا بخش ویژه‌ای با عنوان مستند موسیقی دارند و یا برای یک سال جشنواره‌شان را به موضوع موسیقی اختصاص می‌دهند.

ادامه در ومستند

تاريخ: 1390/04/19
شیوه اجرایی در مستندسازی: برخورداری از خاصیت اجرایی زبان
محمد تهامی نژاد

وقتی می‌گوئیم زبان اجرایی در سینما، معلوم است که در سینما با زبان‌های دیگری هم مواجه هستیم که توصیف‌گر وضعیتی هستند و پنج شیوه‌ی دیگر (در مستندسازی) را می‌سازند. مستند اجرایی آخرین شیوه‌ای است که بیل نیکولز در طبقه بندی‌هایش از این سینما، معرفی کرده است.

ادامه در فیلم مستند

تاريخ: 1390/04/14
روزنگاری سال‌های دور
چند یادداشت درباره‌ی دکتر نادر افشار نادری

دکتر افشارنادری پس از پایان تحصیلات دانشگاهی در سال ۱۳۴۳ و بازگشت از فرانسه، در سال۱۳۴۵ به سمت رییس گروه مطالعات عشایر موسسه‌ی مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران و سپس به ریاست موسسه‌ی مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران برگزیده می‌شود و ...

ادامه در روزنامه‌ی شرق

تاريخ: 1390/04/13
 
صفحه اول |  قبلی 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  بعدی  | صفحه آخر
«رویاهای دم‌صبح»، بهترین فیلم جشنواره کانادایی
مستند «معرف» در جشنواره هات داکس
نمایش و نقد مستند «معرف»
انتشار فراخوان شرکت در درس‌گفتارهای صدا و موسیقی در سینمای مستند
«بافندگان خیال» در جشنواره فیلم مستقل «اسکاتلند»
به گروه فيس بوک ما بپيونديد