تلاش و دعوت برای هموار نمودن راه "سینمای مستند ایران"
نامه ی انجمن مستندسازان و انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند به جواد شمقدری


انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند ایران و انجمن مستندسازان سینمای ایران در نامه ای سرگشاده به معاون امور سینمایی، برای اعتلای سینمای مستند خواسته ها و پیشنهادهای خود را مطرح کردند. در متن این نامه خطاب به جواد شمقدری آمده است:

موقعیت شایسته ی کنونی و غیرقابل انکار سینمای مستند ایران مرهون سال ها تلاش مسوولانه ی فیلم سازان مستند است و هر کجا مدیران فرهنگی به تعامل با هنرمندان نشسته اند، حاصل آن موفقیت های بیش تر در عرصه های فرهنگی و هنری این مرز و بوم بوده است. تعاملی بدون تعصب، که این، نتیجه ای جز شاخه شاخه شدن، تجزیه شدن و دور ماندن از واقعیت ها ندارد. بیش از یک دهه از تاسیس انجمن مستندسازان سینمای ایران و انجمن تهیه کنندگان سینمای مستند ایران می گذرد. این دو صنف همواره با تکیه بر تجربیات گرانقدر اعضای خود، سعی در ارائه ی راهکارهای عملی به مدیران فرهنگی، برای برداشتن موانع و سرعت بخشیدن به روند رشد و شکوفایی سینمای مستند در سال های اخیر داشته اند. با این شرایط انتظار می رفت که مدیریت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در آغاز به کار، با دعوت از صنوف سینمای مستند و با تعاملی حرفه ای، چشم انداز آینده را برای ما تصویر کند. اما در مهم ترین تحولات آغازین،هیچ مشورتی با این صنوف صورت نگرفت.
با این همه وظیفه ی صنفی خود می دانیم که برای اعتلای سینمای مستند کشورمان، خواسته ها و پیشنهادهای خود را به نمایندگی از اعضای دو صنف طرح کنیم:
مشارکت نهادهای صنفی مستند در سطوح مختلف سیاستگزاری و تصمیم گیری کلان سینمای مستند؛ از جمله حضور نمایندگان انجمن های صنفی مستند در شورای عالی توسعه ی سینمای کشور، در ترکیب هیات امنای مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، شواری سیاستگزاری جشنواره ی سینما حقیقت، شورای صدور پروانه ساخت و نمایش آثار مستند.
حمایت از تولید آثار مستند؛ از طریق تفکیک سهم سینمای مستند از کل بودجه ی سالانه ی سینما و اعلام میزان آن بطور شفاف، حمایت مالی از ورود تکنولوژی جدید برای ارتقای کیفیت فیلم های مستند، حمایت از بخش خصوصی در تولید فیلم های مستند .
حمایت از عرضه ی گسترده ی آثار مستند؛ از طریق اختصاص دست کم یک سالن سینمای مناسب در تهران برای نمایش مستمر آثار مستند، اتخاذ سیاست های تشویقی برای خرید حق نمایش خانگی توسط موسسات ذیربط، حمایت از فعالیت دفاتر پخش آثار مستند در داخل و خارج از کشور.
گواهی حقوق مالکیت آثار مستند؛ با شکل دهی حق مالکیت آثار مستند و صدور گواهی مالکیت برای آنها، خرید حقوق فیلمخانه ای توسط فیلمخانه ی ملی ایران، صدور مجوز تولید برای تهیه کننده و کارگردان مستند صرفاً با معرفی نامه ی صنوف ذیربط، ایجاد امنیت و مصونیت حرفه ای برای مستندسازان.
توسعه ی آموزش تخصصی سینمای مستند، حمایت از برگزاری جشنواره های مستقل تخصصی سینمای مستند، تامین اعتبار و حمایت از انتشار نشریات ویژه ی سینمای مستند.

این نامه تلاش و دعوتی است در هموار نمودن راه "سینمای مستند ایران"؛ امید است که با تعامل بیش تر معاونت سینمایی و صنوف سینمای مستند، جزئیات عملی این پیشنهادها به بحث و تبادل نظر گذاشته شود.

 

منبع: ایسنا  | تاريخ: 1388/09/02
 | فهرست مطالب ابتدای صفحه | 
به گروه فيس بوک ما بپيونديد